Dziecko zaraz po rozwodzie – kto jest ojcem?

Bywają takie sytuacje że dziecko urodzi się tuż po rozwodzie jego rodziców, jednak faktycznie ojcem nie jest były mąż matki która dziecko urodzi. Co wtedy? Kto jest ojcem w świetle prawa? Jak uregulować sprawy dziecka?

 Jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub w ciągu 300 dni od dnia ustania lub unieważnienia takiego małżeństwa domniemywa si,ę że pochodzi ono od męża matki. Oznacza to, że w świetle prawa ojcem dziecka jest mężczyzna z którym matka jeszcze niedawno tworzyła związek małżeński. Jeżeli jednak dziecko urodziło się przed upływem owych 300 dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, jednak już po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa domniemywa się że pochodzi ono od drugiego męża. Jeżeli domniemania prawne nie są zgodne ze stanem faktycznym, mogą zostać obalone na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.
Co jednak w sytuacji gdy dziecko urodzi się po ogłoszeniu wyroku rozwodowego, lecz przed jego uprawomocnieniem się? Sąd Najwyższy stwierdził że ustanie małżeństwa przez rozwód następuje dopiero z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Jeśli zatem dziecko urodziło się po ogłoszeniu wyroku rozwodowego jego matki, lecz przed uprawomocnieniem się, to uznać należy że urodziło się ono w czasie trwania małżeństwa i zastosować należy domniemanie ojcostwa męża matki.
Podobnie należy ocenić sytuację Jeśli od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego do daty urodzenia się dziecka nie upłynęło 300 dni.
Co istotne nawet wadliwe – bo wbrew powyższemu domniemaniu – sporządzenie aktu urodzenia dziecka jako nie pochodzącego z małżeństwa nie obala tego domniemania i tym samym nie pozbawia męża matki interesu prawnego w wytoczeniu powództwa o zaprzeczenie ojcostwa mimo, że w akcie urodzenia dziecka nie jest on ujawniony jako ojciec.
.
Jeśli masz pytania lub wątpliwości, borykasz się z podobnym problemem prawnym i chcesz skorzystać z pomocy adwokata, zapraszam do kontaktu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s