Rozwód i co dalej? Jakie nazwisko po rozwodzie…

Uprawomocnienie się wyroku rozwodowego powoduje rozwiązanie małżeństwa, a zatem również zmianę stanu cywilnego małżonków.

Z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego małżonkowie stają się osobami stanu wolnego i mogą zawrzeć nowe małżeństwo.

Po rozwodzie istotną kwestią jest decyzja o zmianie nazwiska. Jeśli wskutek zawarcia małżeństwa małżonek zmienił swoje dotychczasowe nazwisko może on w ciągu 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego podjąć decyzję o powrocie do nazwiska, które nosił przed jego zawarciem.

Oświadczenie o powrocie do poprzedniego nazwiska złożyć należy przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego lub  przed konsulem.

Co istotne, uprawnienie do powrotu do poprzedniego nazwiska ma charakter osobisty, a co za tym idzie decyzja o skorzystaniu z tego prawa zależy wyłącznie do małżonka który zmienił nazwisko po zawarciu małżeństwa. Drugi małżonek nie może żądać od byłego partnera, by ten zrezygnował z noszenia nazwiska przyjętego po ślubie.

Sąd nie może również zawrzeć takiego orzeczenia w treści wyroku rozwodowego. Sam Sąd Najwyższy wskazał, że były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo, jako że kodeks rodzinny i opiekuńczy takiej możliwości nie przewiduje.

Co istotne, rozwiedziony małżonek, który nie złożył w terminie 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego również ma możliwość zmiany swojego nazwiska w trybie administracyjnym. Wówczas wykazać musi istnienie ważnych powodów uzasadniających taką zmianę.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s